Roman Šmucler

Doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc. - lékař, vysokoškolský pedagog, podnikatel, moderátor a scénárista

Co Vás pane doktore živí?

Ani nevím, dělám věci, které mě baví. Když děláte věci podle toho, co přináší peníze, zůstanete chudý. Některé věci, kterými se zabývám přinesou užitek až časem. Tedy ani nevím, co mě právě teď „živí“.

Lidé, kteří jsou v životě úspěšní, mají často vzory. Patříte k nim a můžete představit svůj vzor?

Ne, je pár pozitivních příkladů ale někoho kopírovat nemá smysl.

Člověk se během života vyvíjí a neustále se učí novým věcem. Existuje ve vašem životě krátké období, které vás výrazným způsobem posunulo dále a přispělo k profesnímu růstu?

Tak mě nejvíce pomohlo kvalitní vzdělání na gymnáziu Příbram, takové už dnes asi není bezplatně k mání. A pak tehdy ještě velmi elitářská 1.lékařská fakulta. Pak se tam nabralo 4x tolik studentů a ubralo se učitelů a už to není, co to bylo. Pomohly mi cesty do USA, tam se člověk učí od nějlepších a rychle.

Dnešní doba přináší obrovské množství informací a je těžké se v nich orientovat. Je pro vás důležité mít takové prostředky, pomocí kterých získáte přístup k těm nejužitečnějším poznatkům? Využíváte k tomu například určitým způsobem internet?

Samozřejmě, třeba ve vědě to neskutečně zrychlilo práci. Dříve jsem potřebné prameny pro článek hledal přes knihovny a kopie několik týdnů až měsíců, teď je mám ihned. Když jsem prvně jel na univerzitu v USA, vyhledal jsem si její adresu v knihovně velvyslanectví USA a pak tam napsal dopis. Čekal jsem měsíc na odpověď, dovede si to někdo dnes byť jen představit?

Vyhledáváte v současnosti možnosti pro osobní rozvoj a sledujete trendy ve vzdělávání? Zaujalo vás něco v poslední době?

Tak jako vysokoškolský učitel bych i trochu měl… Školství se mění. Nejsem fanda na elektronické vzdělávání, zatím to, že studenti „studují“ z internetu místo , aby chodili na přednášky a diskutovali s učiteli jen vede k tomu, že umějí méně, než dříve. Ale to, že si kdokoli může „stáhnout“ přednášku a kurz profesora z Harvardu, to je super. Myslím, že nebude mít časem smysl mít naše vlastní školy kvůli přednáškám. Proč bych poslouchal někoho lokálního, když mohu slyšet nositele Nobelovy ceny, poroste úloha seminářů a diskuzí.

Navštěvujete v současnosti nějaký kurz, seminář nebo využíváte služeb lidí, kteří vás můžou posunout dále? Myslíte si, že vám tyto služby přináší užitek?

Já buď učím, nebo se učím. Tedy pořád. I mimo svůj obor, nedávno jsem měl třeba šanci si poslechnout na Zeitgeistu Annie Lennox o charitě, či Billa Clintona o politice, premiéra Papandreua o Řecku. Je dobré vyrazit mimo své kruhy.

Jsou lidé, kteří touží po získání určité dovednosti, avšak pro nedostatek času a možností svůj úmysl zatím neuskutečnili. Může se jednat například o kurz létání nebo o hru na klavír. Patříte k takovým lidem a dlouhodobě plánujete získat nějakou dovednost?

Spíše se koncentruji na svoji práci, už vím, že mi na ni nebude stačit můj život. Nenudím se…

Poslední otázka je vzkazem pro dospívající generaci. Které schopnosti nebo znalosti jsou pro mladého člověka nejdůležitější k tomu, aby byl v životě úspěšný a přinesl užitek celé společnosti?

Hlavně musí mít charakter, být poctivý a pracovitý. Nemyslet si, že „najde zkratku“. No a musí mít nějaký cíl. To ostatní už je jednoduché.

Děkuji za rozhovor, Pavel Hrejsemnou

error: Content is protected !!